AKTUÁNĚ: POMOZTE NÁM SE STUDIÍ, KTERÁ MÁ SMYSL
Podporujeme
Deklaraci lékařů k nátlaku na očkování

Aktuality

POMOZTE NÁM SE STUDIÍ, KTERÁ MÁ SMYSL

POMOZTE NÁM SE STUDIÍ, KTERÁ MÁ SMYSL
Psychická zátěž je ve zdravotnické profesi všudy přítomným fenoménem, který je přítěží jak pro personál, tak pacienty i vedení nemocnice.
Stresory jako dlouhá pracovní doba nebo vypořádání se se ztrátou života, bolestmi a silnými emocemi se odráží na výkonu a zdraví zdravotníků. Velmi časté důsledky distresu působícího na sestry jsou syndrom vyhoření, nezdvořilost a deprese.
Je tedy důležité zaměřit se na psychickou pohodu ošetřovatelského personálu a tím minimalizovat důsledky distresu a zlepšit i péči o pacienty.
Jednou z možností je zaměřit se na copingové mechanismy použitelné kdykoliv a kdekoliv – intervence založené na všímavosti jsou jednou z možností. Mindfulness (všímavost nebo duchaplnost) je pojem stále častěji se objevující v psychologii i psychiatrii. Označuje dovednost vnímat svoje tělo, myšlenky i okolí v přítomném okamžiku bez posuzování a automatických myšlenek. Empiricky již potvrzovaná korelace mezi vysokým mindfulness a zvýšenou odolností vůči stresovým reakcím dělá z této dovednosti užitečný ochranný mechanismus pro tak náročné povolání jako jsou všeobecné sestry.

Krátký popis studie a průběhu:

- měsíční online kurz mindfulness pro 15 účastníků (omezený počet míst!)
- kombinace online videolekcí a tří osobínch webinářů (úvodní, po 14-ti dnech, závěrečný)
- zpřístupněné videolekce MINDFULNESS lektora Michala Dvořáka, který vás provede i webináři
- zaměření na všímavost, syndrom vyhoření a empatii pomocí standardizovaných dotazníků (3 různé na začátku a konci celé studie) a polostrukturovaných rozhovorů
- po ukončení závěrečného webináře budete kontaktování ohledně termínu rozhovoru
- (jedná se o polostrukturovaný rozhovor zaměřený na detaily celého průběhu a efektu pro danou osobu a její okolí) - DENNÍ ČASOVÁ NÁROČNOST: 8-10 minut videolekce + 20 minut cvičení (meditace apod.) délka webinářů 60-90 minut (3x za celou dobu trvání kurzu) - cílem je posouzení efektivity kurzu mindfulness u sester na všímavost, empatii a symptomy syndromu vyhoření - kurzy vás nejvíce obohatí v případě, že si určitá cvičení budete opakovat i ve svém volném čase - za vysoce zvýhodněnou cenu normálního kurzu s webináři ve výši 500kč standard na osobu 2 630 Kč), jelikož jde o nezávislou studii - absolvováním získáte nástroje pro další seberozvoj v dovednostech, které jste si v programu osvojili!
Termíny webinářů a začátku kurzu:
DEADLINE PŘIHLÁŠEK: 3. 6. 2022
Úvodní webinář: 7. 6. 2022 v 18:00-19:30
Prostřední webinář: 20. 6. 2022 v 18:00-19:00
Koneční webinář: 12. 7. 2022 18:00-19:00
Termíny rozhovorů se budou řešit individálně po skončení kurzu.

Tato akce je mířená pro všechny aktivní všeobecné sestry, které:

- chtějí být v těžkých situacích klidnější a rozvážnější
- chtějí vnímat sebe a svoje okolí komplexně a z nového úhlu
- by si rády osvojily techniky, které pomůžou jak v osobním, tak i pracovním životě
- NEnavštěvovaly podobný kurz v minulosti
- NEnavštěvují aktuálně psychoterapeuta nebo psychiatra
- se budou aktivně podílet celý měsíc na činnostech v rámci studie
Pokud máte zájem prosíme o vyplnění přihlášky na adrese: https://forms.office.com/r/MkTufugyAi V případě dotazů je k dispozici emailová adresa vsimavostsestry@protonmail.com
čtvrtek 26. května 2022

NESPÍME!!!

Stále je důvod být bdělí, zůstat spolu, případně navázat další kontakt a přátelství.
Je velmi důležité mít kolem sebe ty, kteří s vámi souzní, kteří vám rozumí a mohou být oporou v těžkých časech a veselým přítelem v časech dobrých.
Pro ty, kteří stále NEVĚDÍ, přinášíme informaci o buňkách ZDRAVÉHO FÓRA, ve kterých působí sestřičky, lékaři, pedagogové, senioři, rodiče, studenti a všichni, kteří chtějí VRÁTIT ZEMI DO NORMÁLU.
Buňky v současné době mají různé aktivity (sport, akce pro děti, besedy, přednášky, atd.), při kterých se potkáváme, sdílíme příběhy, informace a jsme spolu.
Najděte si tu svou, má to smysl.
https://www.zdraveforum.cz/zdrave-forum-bunky.html
Buněk je spousta, naleznete je kliknutím na výše uvedeném odkazu – zobrazíte mapu – v pravém horním rohu mapy zvětšíte – otevře se vyhledavač – zadáte město – postupně otevřete každou a zjistíte, která je vám nejblíž.
POZOR – je možné, že všechny nejsou aktivní, nevzdávejte to, hledejte, vyplatí se to.
Zkuste třeba:
ČERVENÝ ŠPENDLÍK – Přerov
POPOJEDEME – Praha 4
ROZTYLY – Praha 4
ZNAK – Trutnov
LIBERTA – Vyškov
JAN JÁNSKÝ – Plzeň Doudlevice


Neformální, dobrovolné setkání bez podmínek

Dobrý den,
Ještě jednou všem, kteří nás podpořili velmi děkujeme.
Máte-li čas a chuť, pojďme se neformálně, osobě potkat.
Vzájemně se osobně poznáme, pohovoříme o situacích a příbězích, které jsme zažili v době covidové.
Pohovoříme o celkové aktuální situaci, co sebou přináší a jak moc se dotkne zdravotnictví.
Společně si předáme informace jak, kdy a kde se propojovat a informovat abychom byli připraveni na další období.
Seznámíme vás s dalšími kroky, které chystáme.

Morava:
Sobota 2.4. v 11:00 hod. restaurace Limpa – Olomouc

Praha:
Neděle 3.4. v 11:00 hod. pizzerie Kačerov – Praha 4

V případě vyššího počtu účastníků jistě operativně zvládneme změnu místa umíme improvizovat.
V případě opravdu hezkého počasí pobudeme v přírodě. Tedy piknikové deky s sebou.

Věříme na dobré konce, ale k těm vždy vede dlouhá a trnitá cesta.
Těší se: Adriana Čipižáková, Martina Mrkosová, Lada Pechová, Eva Peterková
24. 3. 2022

Ahoj kolegyně a kolegové,

dovolte, abychom vám touto cestou oznámily, že Deklarace sester je k datu 5. 2. 2022 uzavřena. Hlavním důvodem vydání deklarace byl boj o zrušení povinného očkování, a to se povedlo. Do jaké míry to byla zásluha nás všech, kteří jsme se nedali a bojovali, nebo to byl plánovaný záměr vyšších mocí nevíme, ale v současné době je tato vyhláška zrušena.

Nyní svádíme velký boj o zrušení pandemického zákona, boj o demokracii, práva, svobody. Tento boj ale nesvádíme jako zdravotníci, ale primárně každý sám za sebe jako občan ČR. Jsme přesvědčeny, že jsme udělaly, co jsme mohly. Hlasitě jsme ještě ve jménu deklarace vyslovily nesouhlas na demonstracích, a stejně tak se i řada z nás vyjádřila přímo poslancům a senátorům elektronickou poštou. Kdo neudělal, ještě stále má možnost. Není to tak složité. Ostatní už je na právnících a jiných kompetentních osobách, které vynakládají veškeré úsilí, aby byl pandemický zákon zrušen.

Díky celému dění zde vznikla velká skupina zdravotníků, kterým není lhostejná situace ve zdravotnictví, nejen v souvislosti s covidem 19.

Je to jedinečná příležitost posbírat veškeré podněty, poznatky, zkušenosti, příběhy, díky kterým můžeme dát dohromady podklady ke změnám. Některé budou třeba vyslyšeny a realizovány, některé možná zvládneme sami.

Jsou dvě možnosti, jak s tímto naložit:

Můžeme se na tom podílet všichni, ovšem chatem na soc. sítích to stačit nebude. Prvním krokem může být osobní setkání nás všech s diskuzí, jak změnu zahájit. Kdo a jak se bude na změně podílet, co to bude obnášet, jak nás to může zaneprázdnit, co nám to může přinést, co vzít, a tím setrvat v této skupině i pro další případné nelehké situace.

Druhou možností je celou tuto skupinu rozpustit, zůstat pouhými přáteli a zařídit se každý dle svého vlastního uvážení. Podstatou dalšího dění, je vědět s jak velkou podporou můžeme počítat.

Proč?

Protože na tyto změny tým, který se podařilo vytvořit, a tím děkujeme všem, koordinátorům, kolegům a kolegyním, které vytrvaly v kolotoči demonstrací a dalších plánů NESTAČÍ. Na změnu je třeba větší počet těch, kteří se plnohodnotně zapojí.

Tímto tedy veškeré další aktivity, informace, místa a termíny pro případná setkání, budou uváděny pouze v aktualitách na webu Deklarace sester, případně Vám je budou zasílat koordinátoři. Sdělení mimo web a koordinátory, nejsou za Deklaraci sester.

Skupina na messengeru a signálu zůstává pro veškerou další osobní komunikaci, pro sdílení událostí, příběhů, případně zasílání zajímavých rozhovorů, článků, a pro to abychom stále byli v kontinuálním spojení.

Jsme fajn parta i když se ještě osobně neznáme, a můžeme se vzájemně podpořit, když bude těžká chvilka, ale také sdílet malá vítězství a radosti jak v životě pracovním, tak osobním. Brzy dáme vědět kdy a kde se potkáme, řekneme si co dál a rozhodneme se, zda do toho půjdeme.

Děkujeme za podporu, pochopení a trpělivost

8. 2. 2022
Holky z Deklarace


Reakce na deklaraci sester, v sobotu 18. 12. 2021

Vyjádření prezidentky České asociace sester, paní Martiny Šochmanové v médiích: ,,Ten, který není očkovaný, odchází do karantény a oslabuje pracovní tým, takže Já tady v tom vidím, v podstatě nekolegiální chování“

Vyjádření ministra zdravotnictví Vlastimila Válka: ,, Kdo jiný by se měl dobrovolně očkovat, a jít příkladem než zdravotníci, tedy i sestřičky.“

V neděli 19. 12. 2021 odpověď sester:

,,Je velmi nekolegiální, že řada spolupracovníků s tzv. Tečkou, žije plným společenským životem a nemusí se testovat, když víme, a je to potvrzeno, že i očkovaní mohou nákazu bezpříznakově šířit. Není tím naše rozhodnutí odcházet do karantény a oslabovat tým. Toto, je právě jedno z nelogických opatření, které naše deklarace zmiňuje.“

,,Děkujeme pane ministře, máte pravdu, že my zdravotníci a sestřičky máme jít příkladem. A jdeme příkladem, zachovat dobrovolnost, zvláště když řada z nás onemocnění prodělala nebo jím vůbec nebyla zasažena, když jsme stáli v první linii v nejtěžším období. Věříme, že tímto výrokem, budete fér a zachováte dobrovolnost pro všechny, včetně profesí.“

#deklaracesester

Budeme rádi, když podpoříte i Deklaraci lékařů k nátlaku na očkování